Remont dachu – co warto wiedzieć?

Pokrycie dachowe to nie wszystko, niezwykle ważne są także rynny, które muszą zostać odpowiednio zamontowane, aby sprawnie odprowadzać wodę, chronić elewację przed zawilgoceniem. W przypadku nowego dachu wystarczy co roku przeprowadzać oględziny w celu ocenienia, czy nie powstały jakieś nieprawidłowości. Przez kilka lat nie powinno być żadnych problemów, chociaż warto regularnie przeprowadzać prace konserwacyjne. Służą one zachowaniu wysokich walorów użytkowych i estetycznych pokrycia dachowego. W przypadku starszego dachu mogą już pojawić się jakieś usterki, nieszczelności. Należy usuwać je na bieżąco, aby uniknąć kosztownego remontu lub nawet wymiany całego zadaszenia.

Kiedy powinno się wykonać remont dachu?

Przeprowadzenie prac remontowych dachu ma ogromne znaczenie, bo dzięki temu można uniknąć uszkodzenia orynnowania, nieestetycznych zacieków, przeciekania wody do pomieszczeń. Lepiej, szybciej i taniej przeprowadza się remont niż wymianę części dachu lub nawet całego zadaszenia. Najważniejsze będzie niedoprowadzenie do złego stanu pokrycia dachowego. Można tego uniknąć, jeśli będzie się przeprowadzać regularnie przeglądy. Wiele osób bagatelizuje potrzebę konserwacji dachu, przez to muszą potem borykać się z poważniejszymi konsekwencjami swoich zaniedbań. Istotne jest nawet usuwanie zanieczyszczeń, niewielkie uszkodzenie powinno zostać jak najszybciej naprawione. Zaleca się przeprowadzać dokładne oględziny całego dachu dwa razy w roku, czyli na wiosnę i jesienią. Jest to także odpowiednia pora na remont dachu. Okres jesienno-zimowy obfituje w opady atmosferyczne, dlatego szczelność dachu to podstawa. Wiosną należy sprawdzić, czy nie doszło do powstania jakichś uszkodzeń i wymienić zużyte elementy. Najbardziej problematyczne są silne podmuchy wiatru i ulewy oraz obfite opady śniegu, bo to one przyczyniają się do powstania rozmaitych szkód w pokryciu dachowym.

W jaki sposób naprawić dach?

Naprawa dachu zależy przede wszystkim od tego, z jakiego został wykonany materiału. W przypadku drobnych napraw wystarczy demontaż pojedynczych elementów pokrycia w celu uzyskania dostępu do obróbek blacharskich. Należy je zdemontować i wymienić na nowe. Pozwoli to uchronić się przed nieszczelnym dachem. Stosunkowo łatwo jest także przeprowadzić remont dachu z dachówki, bo ogranicza się to najczęściej do wymiany uszkodzonych elementów na nowe. Istotne będzie również przeprowadzenie impregnacji lub malowania. W sprzedaży dostępne są rozmaite preparaty gruntujące, które chronią dachówki przed pleśnią, grzybami, wodą, promieniowaniem słonecznym. Jeśli dach jest pokryty papą, to nie trzeba zrywać starej warstwy w celu położenia nowego materiału. Bardziej problematyczny staje się remont więźby dachowej, konieczne jest zdjęcie poszycia. Będzie to przedsięwzięcie kosztowne i czasochłonne, trzeba dostać się aż do krokwi i murłatów. Do remontu dachu należy się odpowiednio przygotować, czyli kupić rynny, wiatrownice, taśmy uszczelniające, kominy wentylacyjne, środki impregnujące, preparaty przeciw pleśni i porostom itd..